Sign. L.A. Ring, 86. Socialrealistisk komposition. Olie på lærred.
55 x 47 cm.
Udstillet: Ordrupgård, retrospektiv udstilling 1984
Proveniens: Dansk privateje, i samme families eje siden 30'erne.
I 1886 er Ring tilbage i Knabrostræde i København, - han gæster for en kort tid P.S. Krøyers undervisning. Økonomien er dårlig og broderens pludselige død gør at Ring må flytte tilbage for at forsørge sin moder.
Arbejderklassens dagligliv og livsvilkår fylder meget i disse år for Ring. Både politisk og i hans kunst.
"De bønder og landarbejdere han voksede op med, og senere mødte i København og hjemme på Sydsjælland, var stolte og arbejdsomme. Trods fattigdom og dårlige levevilkår bevarede de deres værdighed og respekt for det arbejde, de skulle udføre.
Det er i hvert fald sådan Ring skildrer dem.
- De optræder alle med stor stolthed og en særlig alvor, der er med til at gøre deres hverdagslige beskæftigelse til en betydningsfuld handling.
Ingen synes at ænse beskueren, alle er helt absorberet i arbejdet og beskueren lukker om sig selv og den aktuelle handling.
Litteratur: L.A. Ring - "På kanten af verden", udg. Statens Museum for kunst. Se. bl.a. s. 26, 34 og 210.