116. Laurits Andersen Ring (1854-1933): "Mønsterbageriet", 1886 - Mikkel Bryggersgade, Kbh.

Sign. L.A. Ring, 86. Socialrealistisk komposition. Olie på lærred.
55 x 47 cm.

Udstillet: Ordrupgård, retrospektiv udstilling 1984

Proveniens: Dansk privateje, i samme families eje siden 30'erne.

I 1886 er Ring tilbage i Knabrostræde i København, - han gæster for en kort tid P.S. Krøyers undervisning. Økonomien er dårlig og broderens pludselige død gør at Ring må flytte tilbage for at forsørge sin moder.

Arbejderklassens dagligliv og livsvilkår fylder meget i disse år for Ring. Både politisk og i hans kunst.
"De bønder og landarbejdere han voksede op med, og senere mødte i København og hjemme på Sydsjælland, var stolte og arbejdsomme. Trods fattigdom og dårlige levevilkår bevarede de deres værdighed og respekt for det arbejde, de skulle udføre.
Det er i hvert fald sådan Ring skildrer dem.
- De optræder alle med stor stolthed og en særlig alvor, der er med til at gøre deres hverdagslige beskæftigelse til en betydningsfuld handling.
Ingen synes at ænse beskueren, alle er helt absorberet i arbejdet og beskueren lukker om sig selv og den aktuelle handling.

Litteratur: L.A. Ring - "På kanten af verden", udg. Statens Museum for kunst. Se. bl.a. s. 26, 34 og 210.

Varenr 106092
Udvalgt

2 December 2021 17:00

Hammerslag5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK 120.000 DKK2.00 DKK3.00 DKK4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK

Vurdering 150000-200000 DKK

Kvalitetsauktion 293,

Kvalitetsauktion i Auktionshuset torsdag d. 2. december. Eftersyn fra 28. nov. kl. 12.

Der kan afgives bud her indtil ca. 30. min før auktionsstart. Bemærk at alle afgivne bud er bindende, fortrydelsesretten gælder ikke for denne type auktion. Vi giver gerne en konditionsrapport.