Blyant og pen, 'Chefredaktør Søren fra 2. Mellem fremfører Kronvidne' signeret Jus. Kommentar til kongres af skolebladsredaktører som kæmper for frihed fra rektorernes censur af deres blade; trykt i Berlingske Tidende 20.10.1953.
Indrammet bag glas: 26,5 x 23,5 cm.
Proveniens:
Gave til Hans Hertel fra Herluf Jensinius.