105453. Herluf Jensenius (1888-1966): Original tegning

Blyant og pen, 'Chefredaktør Søren fra 2. Mellem fremfører Kronvidne' signeret Jus. Kommentar til kongres af skolebladsredaktører som kæmper for frihed fra rektorernes censur af deres blade; trykt i Berlingske Tidende 20.10.1953.
Indrammet bag glas: 26,5 x 23,5 cm.
Proveniens:
Gave til Hans Hertel fra Herluf Jensinius.

Varenr 105453

3 November 2021 20:08

Hammerslag9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK12.00 DKK13.00 DKK 400 DKK4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK

Vurdering 800 DKK

20048400 DKK2021-11-02 02:04
 400 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms