120123. Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen for Søborg Møbler: Syv reolmoduler af massivt teaktræ (7)

Syv reolmoduler / bogkasser i massivt teaktræ med tapsamlede hjørner. Fremstillet hos Søbørg Møbelfabrik, 1960'erne. H. 76, B. 90, D. 27,5 cm. Fire reoler monteret på sokkel, H. 7,5 cm. Fem moduler med et større afslag på kantlister. Brugsspor og nogle ridser, mærker og skjolder.

Sale No 120123
Highlight!

Auction closed!
21 September 2022 19:31

Hammer price13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK 13.000 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK12.00 DKK13.00 DKK

Estimate 18000 DKK

Bidding

1749413.000 DKK2022-09-21 19:29
MEIBO12.000 DKK2022-09-18 15:04
 12.000 DKK Start price

Web auction

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT
Fixed charge 65 DKK Inc. VAT

Payment service