PH 4/3 bordlampe med fatningshus, afbryderhus, topdæksel, stamme og fod i patineret messing, støbt skærmholder/plade med senere bemaling, antageligt ustemplet under bemaling på plade. Over- og mellemskærm i patineret kobber, ældre underskærm i senere gulmalet to-lags opalglas. Gennemgående afbryder i sort bakelit, denne virker. Fremstillet hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 55 cm, overskærm diam. 42 cm. Aldersrelaterede brugsspor, overskærm med småbuler. Topskrue mangler.