14. Poul Henningsen (1894-1967): PH 4/3 bordlampe, 1930'erne

PH 4/3 bordlampe med fatningshus, afbryderhus, topdæksel, stamme og fod i patineret messing, støbt skærmholder/plade med senere bemaling, antageligt ustemplet under bemaling på plade. Over- og mellemskærm i patineret kobber, ældre underskærm i senere gulmalet to-lags opalglas. Gennemgående afbryder i sort bakelit, denne virker. Fremstillet hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 55 cm, overskærm diam. 42 cm. Aldersrelaterede brugsspor, overskærm med småbuler. Topskrue mangler.

Sale No 122061

Auction closed!
8 December 2022 17:00

Hammer price24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK28.00 DKK 28.000 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK

Estimate 35000-45000 DKK

Bidding

2532926.000 DKK2022-12-03 19:25
 26.000 DKK Start price

Kvalitetsauktion 297,

Finished

Please note:
There is no right of return on this auction. Please inspect items before bidding or contact us for a condition report.

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT

Payment service