123905. Poul Kjærholm (1929-1980) for Fritz Hansen: PK61 sofabord i stål og glas

PK61 sofabord med stel i forkromet børstet stål, plade i klart hærdet glas. Fremstillet hos Fritz Hansen med stemplet og mærkat herfra, 1987. H. 31, B. 80, D. 80 cm. Brugsspor. Stel med brugsspor samt let overfladisk anløb/flyvrust. Glasplade med minimalt stød på ét hjørne nederst.

Sale No 123905

Auction closed!
30 November 2022 19:30

Hammer price20.00 DKK21.00 DKK22.00 DKK 9.500 DKK22.00 DKK23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK

Estimate 12000 DKK

Bidding

190679.500 DKK2022-11-30 12:56
172569.000 DKK2022-11-30 11:03
PIET8.500 DKK2022-11-27 11:00
 8.000 DKK Start price

Web auction

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT
Fixed charge 65 DKK Inc. VAT

Payment service