125785. Arne Jacobsen (1902 -1971) for Fritz Hansen: 'Oxford' kontorstol / konferencestol

Højrygget 'Oxford' kontorstol med drejeligt stel med fempasfod på hjul, ikke højdejustérbar. Skal af krydsfinér, fuldt betrukket med brunt stof. Armlæn af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra, 2006. Brugsspor, stof med tre små huller på forside.

Sale No 125785

Auction closed!
18 January 2023 19:37

Hammer price18.00 DKK19.00 DKK20.00 DKK21.00 DKK22.00 DKK 1.700 DKK22.00 DKK23.00 DKK24.00 DKK

Estimate 3600 DKK

Bidding

244211.700 DKK2023-01-14 18:24
PIET1.600 DKK2023-01-12 19:18
KONTAKT1.500 DKK2023-01-11 18:21
 1.500 DKK Start price

Web auction

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT
Fixed charge 65 DKK Inc. VAT

Payment service