Højrygget 'Oxford' kontorstol med drejeligt stel med returdrej, ikke højdejustérbar, afsluttet på fempasfod. Skal af krydsfinér, fuldt betrukket med gråligt stof. Armlæn af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsslitage.