Brännförgylld brons och porfyr. Emaljerad urtavla. Ornamenterade fötter. Urverket signerat. Nyckel och pendel finns. Topp med spår av tidigare montering. Urtavla med emaljskador. Ytslitage, stenen med sprickbildning. (Höjd 22, 13x13)
Modellen är ritad av Charles Percier omkring år 1800, och finns avbildad i “Vergoldete Bronzen” av Hans Ottomeyer and Peter Pröschel. Sidan 318.
10 500 SEK | 2023-03-12 11:15 |
10 000 SEK | 2023-03-11 01:55 |
10 000 SEK | 2023-03-12 11:02 |
8 200 SEK | 2023-03-12 00:25 |
8 000 SEK | 2023-03-11 12:50 |
6 000 SEK | 2023-03-09 22:13 |
5 800 SEK | 2023-03-10 13:47 |
5 400 SEK | 2023-03-10 12:05 |
5 000 SEK | 2023-03-10 07:11 |
2 600 SEK | 2023-03-10 03:11 |
2 200 SEK | 2023-03-09 23:33 |
400 SEK | 2023-03-09 21:33 |
100 SEK | 2023-03-09 18:47 |
100 SEK | Startpris |