15. Finn Juhl (1912-1989) for Snedkermester Kristian Rasmussen / Niels Vodder: NV53/2 sofa af mahogni

To-pers. NV53 sofa med stel og armlæn af lakeret mahogni, armlæn med afstandsstykker af messing. Sæde og ryg betrukket med rødt plysstof, løs sædehynde betrukket med blomstret stof. H. 75, B. 128, D. 70 cm. SH 38 cm. Vange under sæde stemplet K. Rasmussen.

Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Sofaen har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.

Sale No 127926

Auction closed!
8 June 2023 17:00

Hammer price14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK 30.000 DKK12.00 DKK13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK

Estimate 45000 DKK

Bidding

JOHNDOE30.000 DKK2023-06-07 20:44
 30.000 DKK Start price

Kvalitetsauktion 299,

Finished

There is no right of return on this auction. We are pleased to offer condition reports on request.

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT

Payment service