To-pers. NV53 sofa med stel og armlæn af lakeret mahogni, armlæn med afstandsstykker af messing. Sæde og ryg betrukket med rødt plysstof, løs sædehynde betrukket med blomstret stof. H. 75, B. 128, D. 70 cm. SH 38 cm. Vange under sæde stemplet K. Rasmussen.
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Sofaen har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.