44. Johan Rohde (1856-1935) for Brdr. H. P. & L. Larsen: Bogskab af massiv Cuba-mahogni

Bogskab af massiv Cuba-mahogni, rigt udskåret med volutter og stiliseret bladværk, underdel med to små døre med indlæg af ben, overdel med to vitrinedøre med svungne kannelerede sprosser. De to små døre sign. på indersiden med intarsia af citrontræ, venstre dør sign. monogram 'JR', højre dør sign. monogram 'HPLL'. Skabet er to-delt. H. 189, B. 126, D. 37 cm. En nøgle medfølger. Minimalt afslag på venstre hjørne.

Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen, "Møbler med mening - Dansk møbelkunst 1840-1920", bind II, side 752.

Sale No 132091

Auction closed!
8 June 2023 17:00

Hammer price3.00 DKK4.00 DKK 40.000 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK

Estimate 60000-70000 DKK

Bidding

ADAMADAM40.000 DKK2023-06-04 18:43
 40.000 DKK Start price

Kvalitetsauktion 299,

Finished

There is no right of return on this auction. We are pleased to offer condition reports on request.

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT

Payment service