41. Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen: Dobbeltringkrone af messing og gulmalet matglas, 'Patented', ca. 1932

Dobbeltringkrone af bruneret messing med tre PH2/2 pendler og en PH3/2 centerpendel med skærme af gulmalet matglas, blændskærme/bundskærme af matglas, 'Patented' universal-fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærmholdere af forniklet metal, stemplede 'Patented' samt hhv. 'P.H.-2/2' og 'P.H.-3/2'. H. 90, diam. 54 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, ca. 1932. Aldersrelateret slitage på gul bemaling, én skærm med rester af gul bemaling.

Sale No 136552

Auction closed!
21 September 2023 17:00

Hammer price5.00 DKK6.00 DKK 32.000 DKK14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK18.00 DKK

Estimate 40000 DKK

Bidding

3554428.000 DKK2023-09-21 17:08
3633226.000 DKK2023-09-13 14:23
 26.000 DKK Start price

Kvalitetsauktion 300,

Finished

Preview

Fra 17. september kl. 12 i Auktionshuset Hørsholm

There is no right of return on this auction. We are pleased to offer condition reports on request.

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT

Payment service