5. Erik Ole Jørgensen for snedkermester K. Thomsen: Sjælden tre-pers. sofa betrukket med svineskind og uld, 1958

Tre-personers sofa, bund og armlæn betrukket med originalt patineret svineskind, løse hynder betrukket med originalt uld med kedesyninger ligeledes af svineskind. Ben af eg. H. 79,5 cm, L. 230, D. 75 cm. SH 39 cm. Udført hos Snedkermester K. Thomsen, 1958.

Proveniens: Denne eksakte sofa var med på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling i september 1958 på stand nr. 22 og er afbilledet i Grete Jalks "Dansk Møbelkunst igennem 40 aar" bind 4 1957-1966 s. 71, bl.a. sammen med Erik Ole Jørgensens karakteristiske lænestol.

Sale No 135033

Auction closed!
21 September 2023 17:00

Unsold

Estimate 15000 DKK

Kvalitetsauktion 300,

Finished

Preview

Fra 17. september kl. 12 i Auktionshuset Hørsholm

There is no right of return on this auction. We are pleased to offer condition reports on request.

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT

Payment service