132300. Kirkebænk af lakeret fyrretræ med hynde af uld, 20. årh.s første halvdel

Kirkebænk af massivt, lakeret fyrretræ. Endegavlens top med hul til montering af lysarm. Endegavl kan afmonteres så bænken er åben i begge sider. H. 92, L. 290, D. 46 cm. Senere skumhynder betrukket med lilla Hallingsdal uld med skridsikker underside. Brugsslitage og lakafskalninger.

Proveniens: Sankt Jørgensbjerg Kapel, Roskilde.

Sale No 132300

Auction closed!
5 July 2023 19:37

Hammer price18.00 DKK19.00 DKK20.00 DKK21.00 DKK 1.000 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK

Estimate 1500 DKK

Web auction

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT
Fixed charge 65 DKK Inc. VAT

Payment service