Lounge Chair med tilhørende fodskammel. Sæde og ryg med skaller af formspændt sortlaseret finér, betræk af sort knapsyet læder, monteret på hhv. fire- og fempasfod af sort / poleret aluminium med justérbare fødder. Lænestol med drejefunktion. Formgivet 1956. Fremstillet hos Herman Miller med etikette herfra. Brugsspor. Stolens sæde med overfladiske krakeleringer og en manglende knap.