135904. Charles & Ray Eames for Herman Miller: Lounge chair med fodskammel (2)

Lounge Chair med tilhørende fodskammel. Sæde og ryg med skaller af formspændt sortlaseret finér, betræk af sort knapsyet læder, monteret på hhv. fire- og fempasfod af sort / poleret aluminium med justérbare fødder. Lænestol med drejefunktion. Formgivet 1956. Fremstillet hos Herman Miller med etikette herfra. Brugsspor. Stolens sæde med overfladiske krakeleringer og en manglende knap.

Sale No 135904

Auction closed!
9 August 2023 19:31

Unsold

Estimate 25000 DKK

Web auction

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT
Fixed charge 65 DKK Inc. VAT

Payment service