Sekretær af finéret teaktræ, front med fire skuffer og nedfældelig klap, bag hvilken skriveindretning med skuffer og rum. H. 124, B. 100, D. 46 cm. Nøgle medfølger. Brugsspor, skriveplade med lille brændemærke indvendigt.