Reol med stel af forkromet stål med hylder af finéret teaktræ. H. 63, L. 85, D. 32 cm. En ekstra hylde medfølger. Stel med kraftig slitage og anløb. Brugsspor/mærker. En hylde med afslag i den ene ende.
'Abstracta' systemet var i produktion med hylder af lakeret metal.
Proveniens: Reolen har tilhørt Poul Cadovius selv og har været i familiens eje indtil nu.