Hynder af sort læder, monteret med ben af mahogni bejdset træ. H. 100 cm, B. 70 cm, D. ca 80 cm, Sh. 45 cm. Brugsspor, patina og let krakelering ved armlæn. Mangler to trykknapper på nakkehynde.