140082. P. McDonald, London: Engelsk lygteur af nøddetræ, 18. årh.s sidste halvdel

Lygteur med kasse af nøddetræ, urværk af messing, urskive af tin med romer- og arabertal, flankeret af gennembrudte monteringer af forgyldt messing, rigt støbt med rocailler og kæmninger. H. 39 cm. Nøgle medfølger. Brugsspor.

Sale No 140082

Auction closed!
10 October 2023 19:44

Hammer price4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK 5.500 DKK12.00 DKK13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK

Estimate 3000-4000 DKK

Bidding

LANGMANN5.500 DKK2023-10-10 18:44
200965.000 DKK2023-10-07 10:14
CARL233.600 DKK2023-10-06 08:49
 2.000 DKK Start price

Web auction

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT
Fixed charge 80 DKK Inc. VAT

Payment service