TYSKE RIGE - 2. SÜDAMERIKAFAHRT 1933. Brev sendt fra HAMBURG 31.5.33 til Buenos Aires, Argentina. Sendt med luftskibet LZ 127 Graf Zeppelin fra Friedrichshafen til Rio de Janeiro. Transitstemplet FRIEDRICHSHAFEN 3.6.33 og ankomststemplet BUENOS AIRES 7.JUN.33. Zeppelin-særstempel i grøn farve.
Frankeret med Michel nr. 343, 416 og 420.
100-pfennig med variant: Stort brud på midterste 0 i 100 (ikke noteret i Michel).
Signeret GRABOWSKI BPP og attest Heinz Grabowski (1978).