122. Axel Schovelin (1827-1893): Drachenfels ved Rhinen

Olie på lærred. 109 x 158 cm. Sign.
Værket omtalt i Weilbach: Slotsruinerne ved Heidelberg (1866, udf. til Chr. IX, tidl. Johan Hansens Saml.); Samme motiv (bestilt af Chr. IX, udst. 1867).

Drachenfels er det sidste bjerg i Siebengebirge. Det var et kendt rejsemål i 1800-tallet med den pittoreske ruin på toppen og er omtalt i samtidige rejseskildringer og digte.

Varenr. 47350

Auktionen starter om
2 dage 1 timer
25 Januar 2018
Auto

Vurdering 15000-20000 DKK

Kvalitetsauktion nr. 279,

Budgivningen er i gang
Tilføj kalender