149. Henri Nelson: Signeret bordplateau af forgyldt bronze

Rigt støbt i rokokomanér med maskeroner, bladværk og ornamentik, hjørner med prydvaser, hver flankeret af parvise stager til lys. I alt 4 par. Plateau indlagt med spejl. Plateauet signeret H. Nelson 86. Frankrig 1886. L. 120. B 80. H. 30 cm.

Proveniens: Tidligere i Margit og Erik Brandts samling. Her solgt marts 1992, ABR auktion 571, kat. nr. 142. Gengivet i kataloget.

Varenr 38879

25 Januar 2018

Vurdering 60000 DKK

Kvalitetsauktion nr. 279,