60. Jeppe Eisner (f. 1952): "Pax"

Olie på lærred, sign. på bagsiden "Pax" Jeppe Eisner. 180 x 187 cm.
Maleriets motiv referer ifølge oplysning til slaget om Dunkirk og en legende om hvordan kysten om foråret efter slaget og den store evakuering myldrede med blomster.

Varenr 49201

25 Januar 2018

Hammerslag13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK18.00 DKK 18.000 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK

Vurdering 15000 DKK

Kvalitetsauktion nr. 279,