66. Egill Jacobsen (1910-1998): Bjergene over Pouilly"

Olie på lærred, 99 x 74 cm. På bagside sign. E.J. i cirkel. Udenfor cirkel 51. På blændramme med kuglepen: Bjerne i Pouilly 1951-54. På blændramme midtersprosse - Bjerne i Pouilly 1954.
Udstillet Charlottenborg 1960, Katalog nr. 79.
Egill Jacobsen er i Frankrig i 1951 hører om Jorns tilstand (tuberkulose). EJ pakker sine "tørre" billeder, tager til Paris og sælger nogle, hvorefter Jorn kan rejse til sanatoriet i Silkeborg. Ovenstående ifølge overleveringen

Varenr 51269

25 Januar 2018

Vurdering 150000-175000 DKK

Kvalitetsauktion nr. 279,