108. Lakskab i kinesisk stil på forgyldt understel, ca. 1760

Sortlakeret. Overdel med skuffer bag døre dekoreret i guld. Forgyldt, udskåret underdel på cabriole ben med fødder som klove. I sargen skuffe med spilleplader til skak og tric-trac. Underdel muligvis lidt senere. Udstillet på Charlottenborg 1972. H: 140 cm, B: 70 cm, D: 37 cm

Varenr 50278

16 Juni 2018 11:00

Vurdering 40000 DKK

Ulriksholm Slot,