131. Peder Wichmann (1706-1769): Portræt af Dronning Juliane Marie

Frederik V's anden dronning iført hermelinskåbe og med perlesmykke i håret. 70 x 52 cm, olie på lærred, usign.
Juliane Marie (1729-1796) blev gift med Frederik V i 1752, efter hans første hustru Louises død.

Proveniens: Orrebygård. Inv.nr. 394 herfra på rammen

Varenr 49486

16 Juni 2018 11:00

Hammerslag13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK 11.000 DKK24.00 DKK25.00 DKK

Vurdering 10000 DKK

766811.000 DKK2018-06-15 16:40
KSCMUSEUM10.000 DKK2018-06-15 09:57
 5.500 DKK Startpris

Ulriksholm Slot,