132. Hans Gabriel Friis (1839-1892): Frederiksborg Slot, ca. 1850

I forgrunden figurer og ryttere. Usign. Olie på lærred, 43 x 57 cm.

Maleriet viser Frederiksborg Slot som det så ud inden det blev delvis ødelagt ved en voldsom brand i 1859. Efter branden opgav kongehuset at bruge slottet som residens og det blev i stedet genopbygget og indviet til det nuværende museum i 1878

Varenr 49497

16 Juni 2018 11:00

Hammerslag28.00 DKK29.00 DKK30.00 DKK 32.000 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK

Vurdering 20000 DKK

2626732.000 DKK2018-06-16 10:06
766830.000 DKK2018-06-16 09:47
 15.000 DKK Startpris

Ulriksholm Slot,