133. Hans Gabriel Friis (1839-1892): Frederiksborg Slot set fra voldgraven. Ca. 1850

Sign. forneden tv. Olie på lærred. 42 x 56 cm.

Maleriet viser Frederiksborg Slot set fra voldgraven, som det så ud inden det blev delvis ødelagt ved en voldsom brand i 1859. Efter branden opgav kongehuset at bruge slottet som residens og det blev i stedet genopbygget og indviet til det nuværende museum i 1878

Varenr 49498

16 Juni 2018 11:00

Hammerslag15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK18.00 DKK19.00 DKK 12.000 DKK26.00 DKK27.00 DKK28.00 DKK29.00 DKK30.00 DKK

Vurdering 15000 DKK

766812.000 DKK2018-06-15 16:46
 12.000 DKK Startpris

Ulriksholm Slot,