153. Svensk centre-table med plade af porfyr

Rigt udskåret og forgyldt stel med bladværk og blomsterguirlander, buede sprosser samt vase. Plade af porfyr. 124 x 69 cm, H: 80 cm
Proveniens: Herregården Steensgaard på Sydfyn.
Litt.: Afb. i Danske Slotte og Herregårde, 1920, bd. 2 s. 50 og 2. udg. bd. 8 s. 233

Varenr 49550

16 Juni 2018 11:00

Hammerslag14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK18.00 DKK 35.000 DKK23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK

Vurdering 50000 DKK

Ulriksholm Slot,