156. Ubekendt kunstner efter Jens Juel: Prinsesse Louise Augusta (1771-1845)

I hvid kjole med rosa skærf. I hånden vifte. Efter original af Olie på lærred. 176 x 89 cm.

Louise Augusta af Danmark (1771-1843) blev født som dansk prinsesse og senere gift og fik titlen Hertuginde af Augustenborg. Hun var datter af Christian 7. og Caroline Mathilde, men det formodes, at hendes biologiske far var Johann Friedrich Struensee.

Litt.: Originalen udført 1787 afbilledet i Ellen Poulsen: Jens Juel, s. 239

Proveniens: Augustenborg Slot

Varenr 49553

16 Juni 2018 11:00

Hammerslag11.00 DKK12.00 DKK 55.000 DKK7.00 DKK8.00 DKK

Vurdering 30000-40000 DKK

KSCMUSEUM30.000 DKK2018-06-15 10:00
2632528.000 DKK2018-06-14 15:30
 26.000 DKK Startpris

Ulriksholm Slot,