158. C. A. Jensen, tilskrevet: Admiral Michael Johannes Petronius Bille (1769-1845)

Olie på lærred. 67 x 53 cm, usign.

Bille var dansk-norsk og preussisk officer i flåden. Han blev officer i den dansk-norske flåde i 1789 og deltog i slaget om København 2. april 1801. Han trak sig tilbage fra preussisk tjeneste i 1838 som kontraadmiral i den danske flåde. Herefter var han optaget af at forske i og skrive om naturvidenskab.

Lærred dubleret (trænger til rens)

Varenr 50277

16 Juni 2018 11:00

Vurdering 30000 DKK

Ulriksholm Slot,