16. Jens Juel, tilskrevet: Portræt af grev Enevold Brandt

Olie på lærred. 55 x 44,5 cm. Usign. Ca. 1770. Betegnet på bagsiden "Jens Juel Grev Enevold Brandt. Tidligere i Den Barnekowske Samling".

Grev Enevold Brandt (1738–1772) var hofmand og lensgreve under Christian d. 7. Han blev kammerjunker i 1769. Hans karriere var knyttet til Struense, og mens denne stadig havde magt var Brandt "maitre de plaisir" ved hoffet og oppasser for Chr. d. 7. Struenses fald rev også Enevold Brandt med, og han blev halshugget og lagt på hjul og stejle i 1772.

(kraftigt krakeleret og afskalninger)

Varenr 49404

16 Juni 2018 11:00

Hammerslag23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK 8.000 DKK10.00 DKK11.00 DKK

Vurdering 6000-8000 DKK

KSCMUSEUM8.000 DKK2018-06-15 09:51
189087.500 DKK2018-06-15 23:06
 3.600 DKK Startpris

Ulriksholm Slot,