7. Ubekendt kunstner: Portræt af Anna Cathrine Bentzon, født Nyborg

Afbilledet siddende med vifte, ca. 1780. Olie på lærred. 79 x 63 cm. Betegnet "Anne Cathrine Nyborg gift 1786 med Pastor Jens Winther Bentzon død 1787"

(kraftigt krakeleret)

Varenr 49395

16 Juni 2018 11:00

Vurdering 10000 DKK

Ulriksholm Slot,