96. Det Løvenborgske chatol

Rokokopragtchatol af nøddetræ. 18. årh.s midte. Bombéformet underdel, overdel med rigt udskåret og forgyldt top med rocailler og kæmninger. Klap bag hvilken skuffer og rum. Bronzebeslag og forgyldte lister. H: 320 cm, B: 120 cm, D: 70 cm

Proveniens: Løvenborg. Fulgte med baronesse Løvenskiold da godset blev solgt i 1930erne. Ca.1960 til Ulla Gregaard, gift med direktør for Det Ny Teater Per Gregaard. Bruun Rasmussen auktion 811.
Litt. Danske Slotte og Herregårde,1920. Afb. bd.1 s.22

Varenr 49490

16 Juni 2018 11:00

Vurdering 280000 DKK

16683220.000 DKK2018-02-27 20:21
 220.000 DKK Startpris

Ulriksholm Slot,