153. Breve - 7 forskellige breve ►

AFA 48,55: 1963. Nordlys, 5 Øre, vinrød (par) og Frederik IX, 40 Øre, grå (par): Luftpostbrev sendt fra Loranstationen i ANGISSOQ (ANGISSOK) 22.12.1971 til Berlin, Tyskland.

AFA 75: 1970. Grønlandshval, 1 Krone, blå: Brev fra Inspektionsskibet BESKYTTEREN sendt fra GRØNNEDAL 18.7.1977 til Odense, Danmark.

AFA 77: 1971. Hans Egede, 60 Øre, brunrød: Luftpostbrev fra Inspektionsskibet FYLLA sendt fra GODTHÅB 22.6.1972 til Slagelse, Danmark.

AFA 79,99,101: 1971. Postbefordring, 50 Øre, blågrøn og 100 Øre, rød samt Margrethe, 100 Øre, rød: Brev sendt fra STATION NORD via DUNDAS 3.5.1978 til Hirtshals, Danmark. Befordret med Herculesfly C-130, B-679 og B-680 fra Royal Danish Air Force under operation BRILLIANT ICE i 1978. Underskrevet på bagsiden af 4 besætningsmedlemmer (en major og tre kaptajner). På forsiden kronestempel fra STATION SIRIUS NORD.

AFA 107: 1978. Margrethe, 120 Øre, rødbrun: Luftpostbrev fra Inspektionskutteren MALLEMUKKEN sendt fra GODTHÅB 27.10.1978 til Kolding, Danmark. Ankomststemplet KOLDING 1.11.78.

AFA 111,84: 1978. Tupilak, 6 Kroner, violet og Margrethe, 10 Øre, grøn (3): Værdibrev på 156,90 kr. sendt fra APUTITEQ 30.6.1979 til Odense, Danmark. Postkontoret blev nedlagt denne dag. Sjældent værdibrev fra denne periode.

1961 (ca). Telegram fra Vesterejlande dateret 31.10. til Landshospitalet i Godthåb. Dorthe Reimer blev Grønlands første skuespillerinde, da Erik Balling tilbød hende en rolle i filmen ”Qivitoq - fjeldgængeren” fra 1956.

Varenr 49971

30 November 2017 20:32

Mønt- og Frimærkeauktion den 30. november 2017,

Eftersyn

Der er åbent for eftersyn af Mønter og Frimærker alle hverdage mellem kl. 12 og 17.
Eftersyn på andre dage og/eller tidspunkter, kun efter aftale.

Forsendelse af mønter og frimærker

Når du køber frimærker og/eller mønter på vores online auktioner, vil du automatisk få tilsendt dine køb med posten (dog ikke voluminøse partier). Vi sender altid varerne rekommanderet, når den samlede værdi overstiger DKK 2.000.

Priser - Almindelige breve (værdi under DKK 2.000)

Danmark DKK 25
Europa DKK 40
Øvrige udland DKK 40

Priser - Rekommanderede breve (værdi over DKK 2.000)

Danmark DKK 110
Europa DKK 125
Øvrige udland DKK 125