42. Egill Jacobsen (1910-1998): "Bjergene over Pouilly"

Olie på lærred, 99 x 74 cm. På bagside sign. E.J. i cirkel. Udenfor cirkel 51. På blændramme med kuglepen: Bjerne i Pouilly 1951-54. På blændramme midtersprosse - Bjerne i Pouilly 1954.
Udstillet Charlottenborg 1960, Katalog nr. 79.
Egill Jacobsen er i Frankrig i 1951 hører om Jorns tilstand (tuberkulose). EJ pakker sine "tørre" billeder, tager til Paris og sælger nogle, hvorefter Jorn kan rejse til sanatoriet i Silkeborg. Ovenstående ifølge overleveringen

Varenr 51269

17 Maj 2018 17:00

Hammerslag5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK9.00 DKK 170.000 DKK2.00 DKK3.00 DKK4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK

Vurdering 150000-175000 DKK

ELEFANT140.000 DKK2018-05-17 16:44
1191135.000 DKK2018-04-25 12:33
 140.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 280,