Dekoreret i polykrome farver med personer og vinranker, sign. Bjørn Wiinblad samt dateret 79. H. 37, Ø 50 cm.
Proveniens: Givet i gave til vinfirmaet Carl Krumbak & Co i forbindelse med firmaets 100 års jubilæum i 1979