Otte-sidet korpus, dekoreret i polykrome farver med personer og vinranker, sign Bjørn Wiinblad samt dateret 79. H. 54 cm eksklusiv fatning.
Proveniens: Givet i gave til vinfirmaet Carl Krumbak & Co i forbindelse med firmaets 100 års jubilæum i 1979