55464. Frisisk vægur, 18. årh.

Værk i messingramme monteret i metal kasse, denne rigt dekoreret med ornamenter af forgyldt metal med figurer og englebuster. Initialer "HAS" over skiven. Malet skive med blomster i farver. Uret indsat i senere åben kasse af mørkbejdset eg med forgyldt ornament med vase og figurer på toppen.
Urets højde 42 cm, samlet højde med kassen 66 cm, bredde 30.

Varenr 55464

6 Juni 2018 20:08

Vurdering 10000-12000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms