Forgyldte stel med udskåret bladværk på armlæn, perlestaf på ryg, kannelerede ben med udskårne blade. Rødbrunt betræk.
Bredde 65, ryghøjde 95 cm
Afskalninger særligt på stolen uden armlæn, armstolene med slidt polstring i sæde.