Udført i bejdset eg og dekoreret med vikingemotiver.
Bord (126 x 85 x 76 cm), drejede snoede ben hvorimellem skabe under plade. Overdel rigt udsmykket (ene fod mangler). 4 højryggede stole med skæringer i form af ravne på kop. Stor sofabænk rigt dekoreret og med udskårne ugler på armlæn (B: 177 cm, H: 268 cm). Stort skab. Nederst med drejede snoede ben, skuffer og uglehoveder. Mellemstykke med 2 døre hvorunder skuffer. Top ligeledes tofløjet med blyindfattede ruder i døre (126 x 58 cm, H: 207 cm). Skrivebord med 3 skuffer og 2 sideskabe samt opsats med 2 skabe (143 x 71 cm, H: 160 cm). En stor højrygget armstol med ravne på kop. Lille anretterskab (60 x 46 x 78 vm). En hjørnestol samt stort rigt dekoreret standur (H. 230 cm)
19045 | 9.000 DKK | 2018-08-15 20:13 |
22370 | 8.500 DKK | 2018-08-15 20:11 |
26572 | 7.500 DKK | 2018-08-15 08:50 |
6.000 DKK | Startpris |