Kantet rygebord rigt dekoreret med stjerner mm. af indlagt ben og lyst og mørkt træ, sargen udskåret og med drejede afslutninger. Dia. 83 cm, højde 76 cm.
Hjemtaget fra Marokko kort efter 2. verdenskrig
Pladen med mangler og brugsspor