Bord af patineret egetræ med drejede let skråtstillede ben, bred sarg med udskårne blomster. Etiketmrk. Rud Rasmussens fabrik for Egetræsmøbler. 20. årh.s første årtier. 80 x 80 cm, h. 76 cm
Brugspatinering, pladen plettet