Olie på plade, 31,5 x 24 cm. Sign. F.v.Defregger
Defregger var østrigsk født portræt- og genremaler uddannet i München og Paris. Han havde stor succes i sin samtid og fra 1878-1910 fungerede han som professor i historiemaleri på Kunstakademiet i München.