"Jakkens Hvile" eller "Bachelor's Chair" & ''Valet'' Chair. Stel af egetræ med sæde af teaktræ. Fremstillet hos Johannes Hansen Møbelsnedkeri, 1950'erne, ustemplet.
Litt. Noritsugu Oda, Danish Chairs 199, gengivet s. 116.
Proveniens:
Aage Rytter, tidl. Handelsminister 1950-53 og Adm. direktør for Tuborg 1953-60.