125. Hans J. Wegner (1914-2007) for Johannes Hansen: Jakkens Hvile

"Jakkens Hvile" eller "Bachelor's Chair" & ''Valet'' Chair. Stel af egetræ med sæde af teaktræ. Fremstillet hos Johannes Hansen Møbelsnedkeri, 1950'erne, ustemplet.
Litt. Noritsugu Oda, Danish Chairs 199, gengivet s. 116.
Proveniens:
Aage Rytter, tidl. Handelsminister 1950-53 og Adm. direktør for Tuborg 1953-60.

Varenr 61633

13 December 2018 17:00

Hammerslag2.00 DKK3.00 DKK4.00 DKK 52.000 DKK21.00 DKK22.00 DKK

Vurdering 60000 DKK

1747650.000 DKK2018-12-13 04:30
 50.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 282,