Olie på lærred. Sign. monogram verso. 67 x 52 (83 x 68) cm.
Lundstrøm arbejdede mange gange med bogopstillingen, blandt andet er en lignende, men større version af samme motiv solgt hos Bruun Rasmussen som lot 625, marts 2016. I den større version er de grundlæggende former bibeholdt, men der er tilføjet en appelsin og Lundstrøm har arbejdet med nuancer i former og farver i den kraftfulde stil der kendetegner hans værker fra 1940'erne
17256 | 105.000 DKK | 2018-12-13 12:57 |
7293 | 100.000 DKK | 2018-12-07 12:51 |
100.000 DKK | Startpris |