59255. Spisestue i gustaviansk stil med bord, otte stole og kommode (10)

Malet spisestue med grønlige kanneleringer, forgyldte rosetter og kanter. Bordet ovalt med bred, kanneleret sarg, otte stole med vifteformet midtersprosse og kannelerede forben. Sæder med lys gul silke. Kommoden bombéformet og med tre skuffer. 20. årh.
Tre tillægsplader til bordet.
Bordet L. 160, B. 112, H. 77, to plader 40, en plade 45 cm. Kommoden B. 87 D. 52 H. 73 cm

Varenr 59255

10 Oktober 2018 20:22

Vurdering 5000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms