Malet spisestue med grønlige kanneleringer, forgyldte rosetter og kanter. Bordet ovalt med bred, kanneleret sarg, otte stole med vifteformet midtersprosse og kannelerede forben. Sæder med lys gul silke. Kommoden bombéformet og med tre skuffer. 20. årh.
Tre tillægsplader til bordet.
Bordet L. 160, B. 112, H. 77, to plader 40, en plade 45 cm. Kommoden B. 87 D. 52 H. 73 cm