Brystportræt af kvinde i sort kjole med høj blondekrave og guldsmykker. Olie på lærred. 19. årh.s midte. 45 x 37 cm.
Kraftigt restaureret, retourcheret. Lærrred doubleret og opsat på nyere blindramme.