Skulptur af patineret bronze med krykke af klar plast, indbygget lys i soklen. Sign. på skulderen og nummereret på fodstøtten 322/350. På undersiden stemplet Copyright og spejlvendt Dali 1981. H. inkl. sokkel. 43 cm.
Skulpturen er baseret på en figur i et maleri fra 1935 "Femme à la tête de roses"
Det indbyggede lys defekt, repareret lakafslag på soklen