44. Salvador Dali: Venus with the head of roses

Skulptur af patineret bronze med krykke af klar plast, indbygget lys i soklen. Sign. på skulderen og nummereret på fodstøtten 322/350. På undersiden stemplet Copyright og spejlvendt Dali 1981. H. inkl. sokkel. 43 cm.
Skulpturen er baseret på en figur i et maleri fra 1935 "Femme à la tête de roses"
Det indbyggede lys defekt, repareret lakafslag på soklen

Varenr 64241

21 Marts 2019 17:00

Vurdering 30000 DKK
6% følgeret tillægges for værket, hvis buddet overstiger 2250 DKK

Kvalitetsauktion 283, Torsdag 21. marts 17.00

Eftersyn

Fra søndag d. 17. marts kl. 12.00