Olie på lærred, 70 x 60 cm. På bagside Carl-Henning Pedersen Molesmes 1978. Sign. forside CHP.
Proveniens: Købt Gallery Delaive, Amsterdam 2006
Carl Henning Pedersen købte Karel Appels tidligere hus i Molesmes i Bourgogne i 1974 og udførte dette og mange andre malerier fra perioden under sine ophold der.