Punchebowle på stand af porcelæn, dekoreret i rød, blå og guld. Stand med modellerede blade, faun og bukkehoveder, stående på tre dyrepoter i Heinrich Hansens stil.
Heinrich Hansen var kunstnerisk leder af porcelænsfabrikken Bing & Grøndahl, men bowlen er usigneret. 19. årh. Bowle Diam. 45 cm. H. 12 cm. Stand H. 17,5 cm.
Heinrich Hansen var kunstnerisk leder af Bing & Grøndahl fra 1868-90, samme type bowle var udstillet på Bing & Grøndahls stand på Den Nordiske Kunst og Industriudstilling i København i 1872.
Bowle i samme udformning med næsten identisk fodstykke solgt Bruun Rasmussen auktion 883, kat.nr. 380
Mindre afslag på bowlens fodrand samt reparation på yderside af stand.